Kricózové žily sú pomerne bežné ochorenie, najmä u žien, v ktorých je prerušená práca žíl dolných končatín. Dôvodom je skutočnosť, že žilové ventily trpia - jedná sa o druh uzávierky, ktorá reguluje spätný odtok krvi z nôh. Zvyčajne by sa ventily mali zatvoriť a otvorené v závislosti od toku krvi.
S kŕčovými žilami sa takmer nezavierajú, a preto sa v žilách dolných končatín vyvíja stagnácia krvi. Veľké množstvo akumulovanej krvi v žilách samozrejme vedie k natiahnutiu ich stien, k zníženiu elasticity a niekedy dokonca poškodeniu. V súlade s progresiou procesu vznikajú na pokožke charakteristické prejavy.
Spočiatku sú to len vaskulárne siete, hviezdy, potom sa objavia hľuzy modrej a karmínovej priadze, nohy sú opuchnuté, pokožka sa začína odlupovať, obávajú sa neustále bolesti v dolných končatinách. Preto je veľmi dôležité rozpoznať chorobu v počiatočnom štádiu a začať liečbu v čase.
Príčiny vývoja choroby
Vonkajšia strana sa môže vyvinúť varikóza pod vplyvom mnohých faktorov. Samozrejme, všetko záleží na životnom štýle človeka. Existuje však množstvo predispozičných rizikových faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť kŕčových žíl.
Takéto faktory sú dedičná predispozícia, narušená hormonálna rovnováha, choroba nervového systému, neaktívny životný štýl, fyzické preťaženie, ploché nohy, nosenie vysokých obuvi.
Dedičná predispozícia. Bohužiaľ, ak blízki príbuzní trpeli touto chorobou, potom existuje pravdepodobnosť, že sa prenáša na vás, takže je to často kvôli dedičnej slabosti spojivového tkaniva alebo defektom v žilových chlopniach. V tomto prípade je potrebné pamätať na prevenciu kŕčových žíl.
Hormonálna nerovnováha. Konštantné výkyvy v úrovni hormónov sú u žien najdôležitejšie, a preto sú podľa štatistík náchylnejšie na kŕčové žily. Podobné výkyvy sa pozorujú počas menštruačného cyklu, počas tehotenstva a počas menopauzy. Ovplyvňuje aj použitie hormonálnych liekov (napríklad antikoncepcia). Ženské hormóny významne ovplyvňujú elasticitu stien krvných ciev.
Choroby nervového systému, časté napätia, depresívne stavy. Je známe, že je to nervový systém, ktorý reguluje žilový tón. Preto všetky patológie, ktoré s ňou súvisia, môžu ovplyvniť stav žíl;
Zápalové procesy v panve. Často obťažujú ženskú podlahu. Z dôvodu nich môže byť hladina hormónov výrazne narušená.
Sedavý životný štýl. Napríklad v dôsledku dlhodobého sedenia v počítači sú žily nôh vytlačené, je z nich narušený výtok krvi. V dôsledku stagnácie krvi sa vaskulárne steny natiahnu a sú tenké. K dnešnému dňu sa rozlišujú aj „počítačové kŕčové žily“, takže sa často nachádza.
Fyzické preťaženie. Nadmerná fyzická aktivita tiež neovplyvňuje nič dobré na plavidlách. Ťažké zdvíhanie, konštantná chôdza zvyšuje bremeno na chodidlách a podľa toho na žilách.
Ploché nohy. Tak či onak, je to deformácia chodidla a má tiež určitý vplyv na nádoby dolných končatín.
Ústava. Otvorení ľudia a najmä s vysokým rastom sú v budúcnosti veľmi náchylní na kŕčové žily.
Na sebe vysoké podpätky, je to pre ženy nebezpečné, pretože pri chôdzi na vysokých a nie príliš pohodlných podpätkoch sa zaťaženie dolných končatín výrazne zvyšuje.
Klinické prejavy kŕčových žíl
Príznaky ochorenia sa javia postupne, ale postupujú neustále, najmä pri absencii správnej liečby. Všetko to začína vzhľadom malých vaskulárnych sietí a hviezd na nohách, takzvaných telangiektázie. Nespôsobujú veľa nepohodlia, ale už s týmito prejavmi je potrebné vyhľadať lekársku konzultáciu.
V budúcnosti sa začne trápiť opuchy na nohách, ktoré sa objavujú po dlhodobej chôdzi a najčastejšie večer. Ráno prechádzajú sami. Toto je prvý signál, že funkcia hlbokých žíl, ktoré vracajú krv do srdca, je narušená.
V priebehu času sa pacienti začínajú sťažovať na kŕče v nohách, ich necitlivosť, najmä v noci a ráno. Ak sa liečba nezačala v týchto štádiách, potom sa na koži objavia žilové uzly, žily budú viditeľné, modro alebo ešte bližšie k karmínovej farbe, budú bolestivé na palpácii. Koža na dolných končatinách sa začne postupne meniť. Bude hustá na dotyk, suchý, začne sa odlupovať a stmaviť. Pri chôdzi budú narušené silné svaly.
Na miestach vzhľadu venóznych uzlov sa bude cítiť silné svrbenie. Môžu sa vyskytnúť aj nedobrovoľné kontrakcie lýtkových svalov v noci.
Diagnostika a komplikácie kŕčových žíl

Diagnóza choroby je potrebná čo najskôr. Ale všetko záleží na tom, že pacient ide do nemocnice.
V diagnostike sú založené na sťažnostiach, vonkajších prejavoch na nohách, životnom štýle pacienta, jeho zlých návykov, postavu, prítomnosti kŕčových žíl u rodičov, bratov, sestier.
Na potvrdenie diagnózy sú predpísané ďalšie metódy inštrumentálneho vyšetrenia.
Takéto metódy sú:
- Ultrazvukové vyšetrenie žíl (ultrazvuk) - je tiež známa ako doplergrafia žíl dolných končatín. Umožňuje vám vyhodnotiť štruktúru žíl, ich bežeckú schopnosť, rýchlosť a smer prietoku krvi, prítomnosť trombotických útvarov, expanziu krvných ciev, prítomnosť všetkých nádorov.
- Kontrastná venografia alebo flebografia - vykonáva sa zavedením kontrastnej záležitosti do ciev. Jeho distribúcia ukazuje priechodnosť žíl, stav stien, prítomnosť objemových útvarov vo vaskulárnych medzerách.
Ultrazvuk sa považuje za vhodnejšie, pretože ide o neinvazívnu výskumnú metódu.
V neprítomnosti primeranej liečby sa kŕčové žily môžu zmeniť na množstvo komplikácií.
Patria sem:
- tromboflebitis - zápal rozšírených a deformovaných žíl;
- krvácanie v dôsledku prasknutia riedených vaskulárnych stien;
- Zmena v reologických vlastnostiach krvi, ktorá vedie k tvorbe krvných zrazenín, to môže zase viesť k tromboembolizmu pľúcnej artérie, infarktu myokardu a mozgovej príhode;
- Nadmerná kožná pigmentácia.
Trophilské vredy-môžu sa objaviť z najmenšej rany alebo poškodenia pokožky v dôsledku neustáleho narušeného odtoku krvi. Výsledkom je, že vredy sa nelietajú veľmi dlho, strašne boleli a nepríjemne vonia.
To všetko výrazne zhoršuje kvalitu života pacientov a dokonca ich môže spôsobiť zdravotne postihnuté.
Základné metódy na liečbu kŕčových žíl

Bohužiaľ, kŕčové žily sú chronické ochorenie a neexistujú žiadne metódy na jeho úplné vyliečenie. Medicína však zistila, že finančné prostriedky na aspoň zabránili progresii choroby.
Liečba priamo závisí od štádia kŕčových žíl. Ak ide iba o počiatočné prejavy, potom sa môžete obísť bez chirurgických zásahov, to znamená iba konzervatívne metódy.
Drogy -Patria sem tón liečiva (venotonika), anti -impoverované lieky na prevenciu krvných zrazenín, nesteroidné protiflamentné lieky (lieky proti bolesti), angioprotektory, ako aj všetky druhy krémov, psov a gélov pre kožu nôh.
Metódy kompresie - Zabezpečujú použitie kompresných pančúch, ktoré im sú uvedené obväzy z elastických obväzov na udržanie tónu.
Pneumatická masáž je špeciálna masáž, ktorá sa vykonáva pomocou pneumatického masáže. Je to veľmi účinné, pretože zlepšuje krvný obeh, tkanivovú výživu a zvyšuje tón krvných ciev.
Scleroterapia je už extrémnou metódou. Vykonáva sa bez prevádzkových manipulácií. Pre sklerózu, tj dotovanie cievy, sa do nej vstrekuje špeciálna látka, ktorá zastaví prietok krvi v nádobe, v dôsledku čoho je v priebehu času atrofovaný, nefunguje a zmizne. Na dosiahnutie požadovaného účinku však môže byť potrebné niekoľko relácií skleroterapie.
Intravaskulárna laserová koagulácia je už invazívnou liečbou. Zároveň s pomocou lasera chirurgovia koagulujú poškodené žily v lokálnej anestézii.
Leeches sú mierne zastaranou metódou, ale stále účinné. Patrí do ľudovej medicíny. Pri nanášaní pijavíc, uhryznite pokožku a pri saní sa uvoľní do krvnej látky nazývanej girudin. Zriedu krv a neumožňuje krvné zrazeniny.
Strava - V strave pacientov trpiacich kŕčovými žilami by malo byť veľké množstvo zeleniny a ovocia v akejkoľvek podobe, morských plodoch, strukovinkách, orechoch, nízkych odrodách mäsa a mliečnych výrobkov.
Medzi netradičnými metódami ošetrenia sa uprednostňujú komprimovanie z octu z jablčného muštu, mydla a zemiakov, sódy a kúpeľní a používanie tinktúry z ženšenu.
Základy prevencie varikózy

Mnoho ľudí sa čuduje, či je možné konečne vyliečiť kŕčové žily? Odpoveď nie je. Je však možné pozorovať určité preventívne opatrenia, aby sa zabránilo výskytu choroby.
Toto je najmä aktívny životný štýl, zbavuje sa extra libier, konštantnú gymnastiku pre dolné končatiny, použitie kompresnej bielizne.
Ak sa už choroba objavila, treba sa vyhnúť použitiu hormonálnych antikoncepcií (obsahujú ženské hormóny, ktoré môžu zhoršiť priebeh choroby).
Okrem toho by sa malo vyhnúť:
- Používanie akýchkoľvek topánok v podpätkoch, pretože to zvyšuje zaťaženie na nohách.
- Zvýšenie telesnej hmotnosti a ešte viac obezita.
- Prítomnosť v strave tukov, ostrých, vyprážaných, údených a slaných.
- Ťažké zdvíhanie.
- Dlho ležiaca v horúcom kúpeli.
- Návšteva kúpeľa a sauny.
- Zneužívanie alkoholu, fajčenie.
- Self -sprostredkovanie bez konzultácie s lekárom.
Okrem toho by tí, ktorí musia byť po dlhú dobu v sedení alebo v stojacej pozícii, by mali brať do úvahy:
- Počas dlhého pobytu na nohách nebude bolieť vyliezť na ponožky a spadnúť na päty, presunúť sa na nohu a dôrazne presunúť prsty, aby ste rozptýlili akumulovanú krv;
- S predĺženou prácou v kancelárii pred počítačom môžete pravidelne položiť nohy na stôl, aby krv z nôh lepšie prúdila;
- Môžete si kúpiť špeciálny stojan na nôž, na ktorom bude veľmi pohodlné robiť akúkoľvek gymnastiku;
- Je veľmi užitočné pravidelne zvyšovať a znižovať prsty, tento tón lýtkových svalov a aktivuje prietok krvi v žilách.
Nezabudnite vstávať každú hodinu, chodte niekoľko minút a urobte si malý nabitie.